DRAMATYCZNE FOTOGRAFIE POLSKIEGO WRZEŚNIA 1939 r.
Mówi się, że jeden obraz jest czasami wart więcej niż 1000 słów.
W 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej zestawienie 10 zdjęć, które najlepiej ukazują dramatyzm pierwszych dni tego najtragiczniejszego konfliktu w historii ludzkości.
W 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej zestawienie 10 zdjęć, które najlepiej ukazują dramatyzm pierwszych dni tego najtragiczniejszego konfliktu w historii ludzkości.
1. Niemieccy żołnierze łamią polski szlaban graniczny.
Zdjęcie jest jednym z najważniejszych symboli wojny polsko-niemieckiej 1939 r. Niemiecka propaganda najczęściej tytułowała je jako „niemieccy żołnierze demontują polski szlaban graniczny”. Taką narrację przyjęli historycy i w takiej formie trafiła ona do podręczników. Nie jest to jednak prawda. Po wielu latach zdjęcie zdemaskowano jako inscenizację na potrzeby niemieckiej propagandy. W rzeczywistości zdjęcia nie wykonano pierwszego dnia wojny, ale dopiero 14 września. Po drugie, miejscem jego wykonania nie była granica Polski z Niemcami, ale między Polską a Wolnym Miastem Gdańsk, po trzecie, na zdjęciu nie widać niemieckich żołnierzy, ale gdańskich policjantów.
2. Pancernik Szleswik-Holstein ostrzeliwuje Westerplatte.
Okręt stał się jednym z najbardziej znanych symboli ataku na Polskę. Zwodowano go w 1906 r., a dwa lata później rozpoczął służbę w Kriegsmarine. W 1939 r. nie należał już do nowoczesnych. 25 sierpnia zacumował w gdańskim porcie, naprzeciw Westerplatte. Przybył na zaproszenie Senatu Wolnego Miasta Gdańsk i miał wziąć udział w uroczystościach ku czci poległych niemieckich marynarzy podczas I Wojny Światowej. Dowódca pancernika otrzymał również tajne rozkazy – ostrzelanie polskiej placówki wojskowej na Westerplatte, a po złamaniu jej oporu, udział w działaniach przeciw polskiej flocie. 1 września 1939 r. o godz. 4:45 „Pancernik Szleswik-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej placówki. Przyjmuje się, że ostrzał Westerplatte z jego dział stanowił początek II wojny światowej w Europie.
3. Dziewczyna przy zwłokach siostry zabitej przez lotnika Luftwaffe.
Niemcy mieli od początku wojny ogromną przewagę w powietrzu. Celem ich bombowców były nie tylko obiekty wojskowe, ale również bezbronne polskie miasta i ludność cywilna. Te terrorystyczne naloty wywoływały chaos i przerażenie na tyłach polskiego wojska. Zdjęcie, które wykonał amerykański korespondent Julien Bryan, przedstawia jedną z ofiar niemieckich pilotów i dziewczynkę, opłakującą śmierć swojej siostry.
4. Niemiecki samolot zrzuca bomy na płonącą Warszawę.
Na zdjęciu widać niemiecki bombowiec Heinkel He 111 ze swastyką na kadłubie, który zrzuca ładunek bomb na płonącą Warszawę.
5. Płonący Zamek Królewski w Warszawie.
Co roku 1 września można zobaczyć w telewizji płonący Zamek Królewski – to jeden z najbardziej znanych kadrów z wojny polsko-niemieckiej. 17 września 1939 r. stanął on w ogniu po zbombardowaniu ze strony niemieckiej artylerii. Wskazówki zegara na wieży zamku zatrzymały się wtedy na godz. 11.15. Po spaleniu budynku Niemcy pozostawili go, żeby systematycznie niszczał, a podczas Powstania Warszawskiego wysadzili go w powietrze. Odbudowano go dopiero w 1974 r.
6. Chłopak na gruzach własnego domu.
Zdjęcie przedstawia przygnębioną postać chłopca, który siedzi na gruzach swojego domu zniszczonego podczas bombardowania Warszawy.
7. Niemcy atakują budynek Poczty Polskiej w Gdańsku.
Walki o budynek Poczty Polskiej w Gdańsku rozpoczęły się równocześnie z ostrzałem pancernika Szleswig-Holstein 1 września o godz. 4:45. Ok. 50 pocztowców zostało zaatakowanych przez ponad 180 SS-manów i gdańskich policjantów. Walki trwały przez cały dzień 1 września i zakończyły się kapitulacją Polaków. Polacy poddali się dopiero w momencie podpalenia budynku przez Niemców i użycia miotaczy ognia. Na zdjęciu widać Niemców, którzy za osłoną transportera opancerzonego próbują szturmować budynek Poczty, bohatersko broniony przez polskich pocztowców.
8. Sprzęt wojskowy zniszczony w czasie bitwy nad Bzurą.
Starcie nad Bzurą było największą bitwą podczas wojny polsko-niemieckiej 1939 r. Miała ona ogromne znaczenie i mogła zmienić losy wojny. Nad Bzurą zginęło ok. 20 tys. polskich żołnierzy, a 25 tys. zostało rannych. Tak duże straty poniesiono głównie z powodu nalotów Luftwaffe. Okrążone i stłoczone na niewielkim obszarze oddziały polskie były doskonałym celem. Na zdjęciu pokazano zniszczony polski sprzęt wojskowy w wyniku bombardowania niemieckiego lotnictwa.
9. Chłopcy przeglądający komiks „Gazetka Miki” na ruinach Warszawy.
Na zdjęciu widać dwóch chłopców, którzy na ruinach Warszawy czytają polską edycję niedzielnego dodatku z myszką Miki. Chłopców uwiecznił amerykański reporter Julien Bryana.
10. Polskie czołgi jako barykada w bramie Twierdzy Brzeskiej.
Obrona Twierdzy Brzeskiej należy do jednych z najbardziej bohaterskich podczas wojny polsko-niemieckiej. Załoga twierdzy broniła się przez 12 dni, aż do 26 września i poniosła poważne straty – ok. 40% obrońców (zabitych lub rannych). Większość obrońców niestety nie przeżyła wojny i czasów „wyzwalania” Polski przez Armię Czerwoną. Na zdjęciu widać niemieckich żołnierzy, którzy oglądają spalone, polskie czołgi Renault FT-17. Polska obrona ustawiła je w bramie jako barykadę, aby zablokować wejście do twierdzy.
http://blog.surgepolonia.pl/2016/09/dramatyczne-fotografie-polskiego-wrzesnia-1939-r/
Więcej informacji pod linkiem
Więcej informacji pod linkiem
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen